Gözyaşı bezleri tarafından üretilen gözyaşı burna gönderilen gözyaşından fazla ise gözde sulanma, hatta kapakların dışına taşma meydana gelir. Soğuk, sıcak, ışık, ağlama, heyecanlanma, yorgunluk gibi durumlarda göz yaşarması olabildiği gibi bu durum bazı bozuklukların da belirtisi olabilir.

Göz sulanmasının sebepleri
  Aşağıdaki nedenlerle gözde sulanma meydana gelebilir:
 • Konjonktiva veya korneanın bozuklukları;
 • Göz kapağı bozuklukları;
 • Göz içi iltihapları;
 • Göze yabancı cisim kaçması;
 • Çocuklarda glokom (göz içi basınç yüksekliği);
 • Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık veya darlıklar 

Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nasıl tespit edilir?
Detaylı bir muayene ile göz sulanmasının diğer sebepleri dışlandıktan sonra gözyaşı deliklerinden ucu sivri olmayan bir iğne girilerek sıvı verilir, hasta sıvının genzinden geldiğini ifade ediyorsa kanallar açıktır, aksi takdirde kapalıdır. Kanalın kapalı olduğundan emin olmak ya da tıkanıklığın yerini tespit edebilmek için ilaçlı bir filmler gerekebilir

Gözyaşı, gözün üst dış kısmındaki ana bez ile konjonktiva ve kapaklardaki yardımcı bezlerden salgılanır. Göz yüzeyinde dağılarak korneayı ıçındeki glıkoz ve mınerallerle besler oksıjenlendırır kayganlık, koruma ve berraklık sağlar Göz yaşının canlı kalma suresi bıtınce yapısı bozulur tabırı caızse ölür. Daha sonra göz kapaklarının burna yakın kısmında altta ve üstteki iki delikten negatıf aspırasyonla küçük kanallardan gözyaşı kesesine emılır. Gözyaşı kesesındende bir başka kanal ile burun içine iletilir

Bebeklerde sık gözüken göz problemlerinden birisi de göz yaşarmasıdır. Bazen tek gözde bazen de her iki gözde birden gözyaşının dışarı akması ve capaklanması olabilir. Normalde gözyaşı salgısının gözün kurumasını önleme ve biriken tozu, pisliği, mikropları gözyaşı kanalıyla buruna akıtır ve bu, gün boyu devam ederek göz temiz kalır. Bebeklerde kanallar dogumun ılk 15 gununde acılır bazen gözyaşı kanalı henüz tam gelişimini tamamlamadığı için kanalın alt kısmı açılmamış olabilir. Göz yaşı kanalı yani "lakrimal kanal" dan göz yaşı buruna akamayınca gözde biriken göz yaşı dışarı akar ve sıklıkla capak ıle seyreder boşaltım duzgun olmadıgı için gözde birikerek konjoktıva kornea ve kapakda iltihaplanma yapar yapılan tedavıler uygun ve yetersız oldugunda tekrarlar .

Cocuklarda ılk 6 ay tedavi için en önemli devredir . Tedavide bilgilendirilmiş ve ögretilmiş annelerin yapacagı göz yaşı kanalının açılmasını sağlayacak lakrimal kanal boyunca masaj faydalı ve yeterli olabilir. Masaj işaret parmağınızı göz kapağının burunla temas ettiği yerden bastırarak aşağıya doğru parmağımızı kaydırmamız gerekir. Bu masaj sayesinde kanalın altındaki açılmamış olan kısım, masaj esnasında aşağıda oluşturulan su basıncının etkisiyle zorlanarak açılabilir ve göz yaşarması da kaybolur. Gözyaşı buruna rahatlıkla akabileceği için mikropları da temizlemiş olacak ve konjonktivit, çapaklanma ve yapışıklıklar da düzelecektir. Eğer bu durum bebek doğduktan 5 ya da 6 aydır devam ediyorsa daha fazla beklemeye gerek yoktur. Genel anestezi altında öncelikle sadece renklı serum fızyolojık ıle lavaj yapılması sonuc vermezse basit bir sonda ile gözyaşı kanalına probıng sondalama ve lavaj ıle kanal açılabilir ve hatta fazla geç kalmamakta yarar vardır. Geç kalınma durumunda ise sonda tedavisi artık yeterli gelmeyebilir ve ameliyat gerekebilir. Sonda basit bir işlemken ameliyat için g enel anestezi yapılması ve daha komplike müdahalelere gerek vardır.

Bununla başarı elde edilemezse ileri yaşlarda (4 yaşından itibaren) ameliyat yapılır. Erişkinlerde genellikle ameliyat tercih edilir ve bunun ileri yaşlara bırakılmamasında fayda vardır. Tıkanıklık seviyesine göre teknik değişir ve bazen tüp uygulaması gerekebilir. Bu takdirde tüp uzun süre gözyaşı kanalında bırakılır.Bebeklerde Göz Sulanması

Göz yaşı yolları alt ve üst göz kapaklarının iç kısmında iki ufak kanal ile başlar, göz yaşı kesesini oluşturur ve ince bir kanalın yardımıyla burun boşluğuna açılarak sonlanırlar. Göz yaşının asıl amacı gözü yabancı cisimlerden korumak göz sağlığı için gerekli kayganlığı ve berraklığı sağlamaktır. Gözün ön tarafı gözyaşı ile devamlı yıkanmaktadır. Bu yıkama suyu ve göz önündeki zararlı maddeler gözyaşı kanalı ile buruna oradan da boğazımıza aktarılmaktadır. Bu yoldaki tıkanıklıklar sulanma ve çapaklanmaya neden olur. Göz yaşı tıkanıklığı genellikle burun boşluğuna doğru açılan son bölümde olur. Özellikle yeni doğan bebeklerin bir kısmında kanalın son parçası açılmamış olabilir. 1 yaşına kadar %95 bebekte göz yaşı kanalı kendiliğinden açılır. Göz yaşı kanalında kendiliğinden açılma olmaz ise cerrahi tedavi gerekebilir. Erişkinlerde de göz yaşı kanal tıkanıklıkları görülebilir. Göz yaşı kanal tıkanıklığının görülme sıklığı kadınlarda daha fazladır

Lazerle Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavisi : Multidiode Lazer
Gözyaşı kanalı tıkanıklıklarının açılmasında günümüzde birçok yeni teknik uygulanıyor. Son birkaç yıldır ABD ve çeşitli Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlanan yeni jenerasyon "Multi Diode Lazer" ile gözyaşı kanalı ameliyatları kısa sürede kansız, izsiz ve sadece bölgesel uyuşturma ile çözüme kavuşmaktadır.

MultiDiode Lazer DSR ameliyatlarının diğer gözyaşı kanal ameliyatlarına avantajları nelerdir?
 • Multidiode operasyonun en önemli avantajı diğer yöntemlere göre ameliyatın 8 - 10 dk. gibi çok kısa sürede gerçekleşebilmesidir.
 • Multidiode lazerde genel anestezi gerekmemektedir.
 • Multidiode lazer de kanama yok denecek kadar azdır.
 • Ameliyatta doku zedelenmesi multidiode lazerin özeliğinden dolayı yok denecek kadar az olmaktadır.
 • İyileşme süresi çabuktur. Hasta ameliyattan hemen sonra hastaneden çıkabilir. Multidiode lazer operasyonun ertesi günü sosyal yaşantısına dönebilir.
 • Ciltten kesi yapılmaması ve gözyaşı kesesi etrafındaki kasların zarar görmemesi diğer avantajlarını oluşturur.
 • Daha önce gözyaşı kanalında ameliyat olmuş hastalara ikinci ameliyatın "MultiDiode Lazer" ile yapılması diğer yöntemlere göre daha başarılı olmasını sağlamaktadır.
 • Multidiode lazer tedacvisinde tüm işlem endoskopi ile burun içinden izlenebilir. Gerektiğinde burun içinden de müdahale edilebilir.


Operasyonun başarısı nelere bağlıdır? Ameliyat tekrarlanabilir mi?
Bu operasyonu sadece göz doktorları gerçekleştirmektedir. MultiDiode Lazer DSR ameliyatları Oküloplastik cerrahi alanında uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılmaktadır


Diğer göz yaşı kanal tıkanıklığı Tedavileri

Sondalama Tedavisi : (Probing)
Göz yaşı kanal tıkanıklıkları sulanma ve iltihaplanmaya sebep olurlar. Çocuk 1.5 yaşına geldiğinde kanal açılmamış ise probing denilen sondalama işlemi uygulanır. Genel anestezi ile uygulanır ve yaklaşık 5-10 dakika sürer. Göz yaşı kanalının üst ucundan bir sonda yardımı ile girilir ve alt uçtaki tıkanıklık açılır. Başarı şansı %90 dolaylarındadır. 2 yaşın üstünde başarı şansı azalır.

Cerrahi Müdahale: (DSR)
Erişkinlerde tıkanan kanalı açmak yerine göz yaşı kesesi ile burun arasında yeni bir yol oluşturulur. Ameliyat cilt yoluyla yada burun içinden gerçekleştirilebilir. Cilt yoluyla yapılan ameliyatta ciltte rahatsız edici bir iz kalmaz ve ameliyatın başarı oranı daha yüksektir (%95 dolaylarında)