Dr. Hanefi Çakır, 1955 yılında Trabzon'da doğmuştur. 1972 yılında Erzurum Lisesi'nden mezun olan Dr. Çakır, 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 1983 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Göz Hastalıkları alanında uzmanlık eğitimini tamamlamıştır.

1983-1984 yılları arasında Kıbrıs Girne Askeri Hastanesi'nde ve 1985-1992 yılları arasında da Ankara Beypazarı Devlet Hastanesi'nde göz hastalıkları uzmanı olarak görev yapmıştır.

1993 yılında Türkiye Hastanesi Göz kliniğinin kuruluşunda, gelişiminde, yönetiminde ve bilimsel faaliyetlerinde aktif görevler almıştır. Göz kliniğinin oftalmoloji sahasında müspet ve başarılı bir seviyeye gelmesinde büyük katkıları olmuştur. Dr. Çakır, bu klinikte halen yönetici olarak görev yapmakta ve birçok hekime refraktif problemlerin çözüm ve yaklaşımında danışman olarak hizmet vermektedir.

Dr. Çakır, kariyeri boyunca 30.000 civarında Katarakt, 70.000 refraktif cerrahi operasyonu gerçekleştirmiştir. Kendisinin Türkiye ve Avrupa'da kendi alanında kayda değer çalışmaları vardır.

Dr. Çakır, 2000 senesinde klinik ekip arkadaşları ile beraber lasik konusunda deneyimlerini de içeren Türkiye'nin ilk Lasik kitabını yayınlamıştır. Türkçe ve İngilizce dillerinde uluslar arası tıp dergilerinde ve kongrelerinde yayınlanmış ve sunulmuş birçok makalesi bulunan Dr. Çakır, halen Avrupa Katarakt ve Refraktif Cerrahi Derneği, Amerika Katarakt ve Refraktif Cerrahi Derneği, Türkiye Oftalmoloji Derneklerinin üyesi, Türkiye Katarakt ve Refraktif Cerrahi Derneğinin yönetim kurulu üyesidir.

Dr. Çakır, halen Özel Türkiye Hastanesi'nde Göz Kliniği Sorumlusu olarak görevine devam etmekte olup; Türk ve yabancı birçok hastaya hizmet vermektedir. Dr. Çakır iyi derecede İngilizce bilmekte olup; bir çok refraktif güncel uygulamada (Intacs Keraring, Ferrara Ring, Advances Custom Vue vs.) sertifikalara sahiptir.